«Театральне вікно до Європи» – Марек Косьцюлек проведе тренінги для студентів театральних вишів у трьох містах України

Театр на Жуках за підтримки Генерального консульства Польщі у Харкові та Польського інституту в Києві з 14 по 21 вересня проводить черговий проєкт серії «Театральне вікно до Європи», в рамках якого режисер і керівник польського театру «Крик» Марек Косьцюлек і актор Марчін Плавскі проведуть тренінги для студентів театральних вишів у Харкові, Дніпрі та Києві.

Марек Косьцюлек – яскравий представник польської театральної школи та активний учасник багатьох проєктів у різних країнах, де регулярно дає свої майстер-класи. Одним з його вчителів є творець відомого польського театру «Гардзеніце» Влодзімеж Станєвскі, який, зі свого боку, переймав професійний досвід безпосередньо у великого Єжи Гротовського. Ґрунтуючись на традиції попередників, М. Косьцюлек привносить у роботу з акторами власні напрацювання, його тренінги багато в чому побудовані на авторських методиках.

Як режисер-постановник М. Косьцюлек відомий у Польщі максимально чесними і жорсткими виставами театру «Крик», які завжди відгукуються на гострі проблеми у суспільному житті, від теми конфлікту батьків і дітей (вистава «Видих») до політичних проблем (вулична вистава «Північний потік» про те, як газова труба стає зброєю в руках путінського режиму і допомагає корумпувати західне суспільство). Вистави «Крику» були показані на найважливіших фестивалях альтернативного театру в Польщі, високо оцінені публікою й критиками. Театр повертався із нагородами з Міжнародного фестивалю «Мальта» у Познані, Театральних зустрічей в Лодзі, Художнього фестивалю академічної молоді в Свіноуйсці та ін.

«Ми знайомі з Мареком багато років, неодноразово брали участь у його тренінгах і добре знаємо, що кожне таке заняття – захоплююча пригода. У 2011 році ми починали наше «Вікно» саме з Мареком, але, на жаль, у той час він зміг провести лише один майстер-клас, і тільки в Харкові. Студенти «театралки» влаштували йому тоді справжню овацію: можливість на практиці спробувати іншу школу, ще й у такого коуча-енерджайзера, як Марек, – це був справжній вибух мозку. Ми з того часу провели багато подібних проєктів, але завжди мріяли зробити великий тур кількома містами саме з ним. На щастя, цього року всі зірки зійшлися, ми отримали підтримку консульства Польщі та Польського інституту і, завдяки цьому, Марек і його актор-асистент Марчін Плавскі проведуть заняття у Харкові, Дніпрі та Києві», – зазначив куратор проєкту «Театральне вікно до Європи» Дмитро Терновий.

Проєкт триватиме з 14 по 21 вересня, і в кожному місті будуть проведені по два тригодинних майстер-класи в театральних вишах. У них зможуть взяти участь студенти театрального відділення Харківського національного університету мистецтв ім. Котляревского (14 і 17 вересня), Дніпропетровського театрально-художнього коледжу (18 і 19 вересня), Київського національного університету культури і мистецтв (20 і 21 вересня). Крім того, тренінг для акторів пройде в Харківському театрі опери і балету (15 вересня), відбудуться спільні заняття в харківському Театрі на Жуках (15 вересня) і дніпровському театрі «Віримо!» (18 вересня).

Програма «Театральне вікно до Європи», розпочата Театром на Жуках в 2011 році, націлена на знайомство студентів театральних вишів України із сучасними театральними школами Європи через практичні заняття з носіями цих шкіл. У програму залучені театральні виші Харкова, Києва, Львова, Дніпра, Миколаєва. В рамках програми раніше були реалізовані проєкти з представниками театрів Польщі, Німеччини, Франції, Великобританії, Грузії.