Історія

Театр на Жуках відкрився у грудні 2007 року, і з першого ж дня практично всі вистави граються тут з незмінними аншлагами, а кожна нова робота стає предметом обговорення критиків. Колектив є активним учасником багатьох фестивалів в Україні, Польщі, Чехії та відзначений низкою нагород. У репертуарі – як класична, так і сучасна драматургія. Спираючись на національну театральну традицію, колектив відкритий до сприйняття інших шкіл, творчого експерименту.

Має великий досвід реалізації різних міжнародних проектів (2009 рік – створення унікальної бліц-постановки «надмістом» з волонтерами із Польщі, Японії, Швеції, Німеччини та України, які не мають театрального досвіду; 2010-2012 – організація міжнародного театрального фестивалю-майстерні «Хартенберг» у Чехії; 2011-2013 – організація візитів в Україну колективів із Польщі та Франції). З 2011 року Жуки ініціювали програму «Театральне вікно в Європу», в рамках якої щорічно запрошують в Україну європейських колег з виставами, а також майстер-класами для студентів театральних вузів.

Засновники Театру на Жуках – Ольга і Дмитро Тернові.

Режисер і художній керівник театру Ольга Тернова надає перевагу роботі з непрофесійними акторами і дотримується принципу «театр для людини, а не людина для театру». Будучи послідовним прихильником системи Станіславського, знаходиться у постійному пошуці і доповнює її безліччю власних авторських напрацювань, має великий досвід проведення майстер-класів для різних аудиторій (Україна, Польща, Чехія).

Драматург Дмитро Терновий є продюсером і актором театру. У 2012 році став переможцем головного східноєвропейського драматургічного конкурсу «Говорити про кордони. Життя в епоху змін » (внаслідок чого його п’єса «Деталізація» видана великими тиражами в Австрії та Німеччині, поставлена ​на сцені Баденського державного театру), ініціатор і організатор низки театральних проєктів.

Днем свого народження Театр на Жуках вважає прем’єру першої вистави – «Вибір» за п’єсою Г. Горіна «Забути Герострата», яка відбулася 16 грудня 2007 року.

16 грудня 2007 – день народження Театру на Жуках. Була зіграна перша вистава – «Вибір» за п’єсою Григорія Горіна «Забути Герострата».

На одній з прем’єрних вистав побував відомий у всьому світі мистецтвознавець Михайло Казінік (Швеція). Пізніше його захоплений відгук став найпершим записом у гостьовій книзі на сайті театру.

З лютого 2008 на базі театру формується літературна студія. Вона притягує настільки сильних авторів, що «студійний» формат незабаром виявляється неактуальним і через деякий час на її основі виникає літературне об’єднання «Жуки». У березні Театр на Жуках стає головним партнером і учасником літературно-мистецького фестивалю «Текстура», який у наступні роки традиційно проводиться щовесни і дає можливість проявити себе молодим початківцям поетам Харкова.

У червні в театрі проходить перша серія літературних вечорів за участю поетів-«Жуків».

Наприкінці року театр випускає відразу дві вистави: «Єхай!?» за однойменною п’єсою Ніни Садур (прем’єра – 1 листопада) і навчальну роботу – літературно-музичну композицію «Досліди» (20 грудня), яка була показана для глядачів тільки тричі.

У грудні на святкуванні річниці театру було засновано традицію щорічних «деньнародженевих» капусників.

У березні 2009 театр знову активно підтримує літературно-мистецький фестиваль «Текстура».

У квітні відбувається знаменна подія: на запрошення Театру на Жуках до Харкова приїжджає Ніна Садур, один з кращих російських драматургів. Вона побувала на виставі «Єхай!?», про яку залишила зворушливий відгук у гостьовій книзі на сайті. А наступного дня Н. Садур зробила Харкову рідкісний подарунок: 26 квітня у Театрі на Жуках відбулася перша авторська читка її нової п’єси «Льотчик».

У квітні відкривається і сайт театру, дизайн якого розробила ізраїльська художниця Лана Герштейн, а технічну частину – відомий харківський програміст Юрій Белотицький.

У вересні реалізується безпрецедентний для Харкова та України проект: з волонтерами з Японії, Швеції, Німеччини, Польщі та України зроблена експериментальна бліц-постановка «надмістом». Її прем’єрним показом відкривається театральний фестиваль «Живи!» у Криму. Ця створена всього за шість днів(!) вистава, за відгуками глядачів, стала однією з найяскравіших подій фестивалю. Постановка показала здатність «Жуків» до реалізації найнеймовірніших задумів. А в цілому, проект продемонстрував величезні можливості театру в об’єднанні людей різних культур, освіти, мови та менталітету навколо творчого переосмислення вагомої для сучасного суспільства теми. Кримський фестиваль «Живи!», що відбувся у вересні на мисі Тарханкут, – перший театральний фестиваль, у якому взяв участь Театр на Жуках. Крім волонтерського проекту, на фестивалі також показана вистава «Єхай!?».

6 грудня – прем’єра нової вистави: Вільям Шекспір, «Дванадцята ніч». Постановка, про яку Олександр Анніч, що здобув славу одного з найсуворіших театральних критиків Харкова, випустив статтю під назвою «Шекспір залишився б задоволений».

У лютому 2010 у Театра на Жуках з’являється єдиний графічний стиль, який тепер об’єднує усі афіші та програмки; його розробили талановиті дизайнери Анна Терещук і Катерина Сокол.

19 березня – ще одна прем’єра: на міжнародному фестивалі у Дніпропетровську в рамках традиційної «Французької весни» показана вистава за п’єсою «Блазні», написаною продюсером і актором театру Дмитром Терновим. Це черговий «божевільний» проект: годинна вистава, поставлена на французькій мові менше ніж за два місяці.

У квітні Театр на Жуках отримує за постановку «Блазнів» «Срібну маску» Міжнародного фестивалю «Південні маски-2010», у якому взяли участь більше тридцяти колективів з п’яти країн. На фестивалі в Миколаєві 12 квітня відбулася друга прем’єра вистави, але вже російською мовою.

У травні – прем’єра «Блазнів» у Харкові, і з цього моменту вистава йде під назвою «We care a lot», з цитати у пісні, яка звучить у постановці.

У травні літературне об’єднання «Жуки» видає перший номер літературного альманаху «ЖУК – Жива українська культура». Незвичайне вгадуване оформлення для нього розробили автори дизайну афіш і програмок театру Анна Терещук і Катерина Сокол. У травні ж проходить перша презентація альманаху – в рамках фестивалю «Текстура».

У липні Театр на Жуках стає співорганізатором та учасником міжнародного театрального табору в замку Хартенберг (Чехія), куди з’їхалися колективи з Польщі, Франції та України. Тоді ж театр отримує статус головного арт-партнера замку в організації щорічної театральної майстерні, яка задумана як майданчик з обміну творчим досвідом театрів з різних країн світу.

У вересні відбулася презентація альманаху «ЖУК – Жива українська культура» на Львівському книжковому форумі. Трохи пізніше, в грудні, альманах дістався до полиць книгарень, і тоді ж відбулася його презентація в головному українському магазині Харкова, у Книгарні Є.

На честь триріччя театру 18 грудня була випущена нова навчальна вистава – літературно-музична композиція «Досліди-2», у якій дебютували одразу шість учасників колективу.

У січні 2011 року на сцені Театра на Жуках вперше грається запрошена вистава – двічі було показано «Білий сон про біле Різдво», маленький шедевр, створений головним режисером Харківського театру ляльок Оксаною Дмитрієвої зі студентами театрального відділення Університету мистецтв.

У лютому спільно з літературним альманахом «ЖУК – Жива Українська Культура» і телеканалом «Симон» запускається телевізійний проект «Поетична місто»: у рамках проекту створюються сюжети, в яких поети читають власні вірші (всі записи зібрані тут http: //zhuki.kharkov .ua / poetic_city).

До міжнародного Дня театру 26 і 27 березня – прем’єра нової вистави-фантасмагорії «Пластилін світу» за філософською казкою Євгена Клюєва «Між двох стільців» (інсценізація Д.Тернового).

Наприкінці березня – початку квітня до Харкова на запрошення «Жуків» приїжджає польський театр «Крик», і вперше за багато років місто має можливість познайомитися з сучасним польським театром. На Жуках чотири рази з аншлагом показані вистави «Дослідження» і «Видих». Режисер «Крику» Марек Косьцюлек провів майстер-клас для студентів Національного університету мистецтв і відкрите заняття у Театрі на Жуках. Приїзд «Крику» здійснено за підтримки Польського інституту в Києві та Генерального консульства Польщі у Харкові.

У квітні театр отримує «Золоту маску» 7-го міжнародного фестивалю «Південні маски» у Миколаєві за виставу «Пластилін світу». У цьому ж місяці на 19-му міжнародному фестивалі «Рампа-2011» у Дніпропетровську виставу «Єхай!?» відзначено дипломами за акторські роботи та кращий дебют.

У травні Театр на Жуках став єдиним представником України на міжнародному фестивалі «Погляди» в місті Машево (Польща), де успішно були показані дві вистави – «We care a lot» і «Єхай !?». У рамках фестивалю режисер театру Ольга Тернова провела з його учасниками акторський тренінг.

У серпні театр виступив співорганізатором та учасником міжнародного фестивалю-майстерні «Хартенберг-2011» у Чехії (International theatre festival-workshop Hartenberg-2011), на який на запрошення «Жуків» зібралися представники альтернативних театральних колективів з Польщі, України, Франції, Грузії, США. На території замку Хартенберг показана вистава «Пластилін світу», також колектив узяв активну участь у підготовці бліц-перфомансу «100 років потому – фантазія на тему майбутнього». Режисер театру О.Тернова провела з учасниками форуму майстер-клас.

У вересні вперше в своїй практиці Театр на Жуках береться одночасно за дві нові постановки.

4 грудня – прем’єра вистави «Доротея», трагедії за повістю болгарського письменника П. Вежінова «Бар’єр» (інсценізація Д.Тернового).

25 грудня – прем’єра вистави «Бджілка, або Історія, розказана маленьким духом, що живе в замку за вогнищем», яка поставлена за казкою А. Франса «Бджілка» (інсценізація О.Тернової)

У січні 2012 року Жуки першими серед харківських театрів приєдналися до соціальної ініціативи «Відкриті долоні», яка проходить під девізом «Віддай, якщо можеш. Візьми, якщо хочеш». З цього моменту будь-який глядач може «підвісити» квитки на вподобану ним виставу, подарувавши можливість побачити її незнайомим людям.

У березні в рамках проекту Жуків «Театральне вікно в Європу» за підтримки Польського інституту в Києві та Міністерства культури Польщі був вперше організований приїзд в Україну незвичайного музично-драматичного театру «Брама» з Польщі, який об’їздив до цього майже два десятки країн. «Брама» виступила з виставами «Емоції у звуці» і «Ми» в Харкові та Києві, а польський режисер Даніель Яцевич провів майстер-класи для студентів Харківського національного університету мистецтв та Київського національного університету культури і мистецтв.

У липні відкрився сайт міжнародного театрального фестивалю-майстерні «Хартенберг» (www.hartenbergfest.org), який за ініціативою Театру на Жуках щоліта проводиться у Чехії.

У серпні Жуки проводять третій фестиваль «Хартенберг», у ньому беруть участь колективи та окремі актори з Франції, США, Грузії, Росії, Колумбії, Бельгії, України, Великобританії. Режисер Театру на Жуках Ольга Тернова за кілька репетицій робить загальну бліц-постановку «Середньовічний сон» з усіма учасниками фестивалю.

У вересні театр показує на фестивалі «Брамат» у польському місті Голеньов виставу «Доротея» англійською мовою. У цьому ж місяці починається робота над новою постановкою – шекспірівською трагедією «Ромео і Джульєтта».

У грудні театр відзначає свій перший ювілей – п’ять років, на честь якого був підготовлений традиційний святковий капусник.

На початку 2013 року побачила світ перша книга режисера Театру на Жуках Ольги Тернової: збірник віршів російською та українською мовами «Діалоги». Передмови до видання написали відомий мистецтвознавець Михайло Казінік і поет Інна Захарова.

У лютому 2013 року продюсер театру Дмитро Терновий оголошений переможцем головного східноєвропейського конкурсу драматургії «Говорити про кордони. Жити в епоху змін», організаторами якого є державні та недержавні установи Австрії. Його п’єса «Деталізація» визнана усіма членами міжнародного журі кращою серед понад 50 творів, поданих на конкурс.

16 березня виходить нова вистава Театру на Жуках «Ромео і Джульєтта» – некласичне режисерське прочитання класичної шекспірівської трагедії. Постановка отримує хорошу критику і позитивні відгуки глядачів.

У березні – черговий проект у рамках програми «Театральне вікно в Європу»: на запрошення Жуків в Україну з майстер-класами з мистецтва комедії Дель Арте приїжджають французькі актори Марк Жаке і Жиль Совестр. Вони проводять заняття для студентів шести театральних вишів Харкова, Миколаєва та Києва.

Навесні у Владивостоці видається незвичайний літературно-мистецький збірник «Літературний нерест», спільний проект російського творчого об’єднання «Риба» і харківського літературного об’єднання «Жуки».

У травні в столиці Австрії проходить презентація п’єси Дмитра Тернового «Деталізація».

У жовтні виставою «Жуків» «Ромео і Джульєтта» відкривається мала сцена Миколаївського театру російської драми. Постановка показана в рамках міжнародного театрального фестивалю Homo Ludens (Людина, що грає) і відзначена двома спеціальними дипломами «За творчий пошук» професійного та альтернативного журі.

У лютому відбулося акторське читання п'єси Дмитра Тернового "Деталізація" на малій сцені Баденського державного театру (Карлсруе)

У березні у зв'язку з агресією Росії під приводом захисту прав російськомовних українців театр став ініціатором відкритого звернення до росіян із закликом "Не потрібно нікого тут захищати!", під текстом якого підписалися представники п'ятнадцяти російськомовних театрів Харкова

В травні - нова прем'єра - вистава Ex Nihil, зроблена у придуманому Жуками жанрі медитації. Незвичайна вистава, що не має в основі драматургічного матеріалу, спирається на пластично-драматичну форму і майже не використовує слів.

У червні в Німеччині на сцені Баденського державного театру відбулася прем'єра п'єси "Деталізація", яку написав співзасновник Театру на Жуках Дмитро Терновий. На постановку відгукнулися провідні театральні та суспільно-політичні видання Німеччини, а в серпні головний театральний журнал Німеччини «Театр сьогодні» опублікував повний текст п'єси та власну рецензію на неї.

У вересні Театр на Жуках став одним з ініціаторів благодійного театрального марафону, який тривав близько місяця і в якому взяли участь 12 театральних колективів міста. Зібрані кошти були передані на закупівлю теплого одягу для біженців, медикаментів для поранених і засобів захисту для військовослужбовців.

У листопаді Театр на Жуках запустив англо- і україномовні версії сайту, ставши першим в Харкові театром, інформація про який представлена в мережі трьома мовами.

У грудні до чергової річниці театру Жуки випустили ще одну прем'єру - свою сценічну версію комедії Бомарше «Одруження Фігаро».

У січні стало відомо, що проєкт Театру на Жуках отримав фінансову підтримку європейської програми «Тандем» - партнером Жуків у проєкті став лондонський BeFrank Theatre.

У березні Жуки вперше виступили в Києві з виставою «Ромео і Джульєтта», зібравши аншлаг в малій залі палацу «Україна».

Осінь пройшла під знаком нашої програми «Театральне вікно до Європи».

У вересні Жуки прийняли колектив Elva з Тбілісі, який провів майстер-класи по грузинському танцю для студентів театральних вузів Харкова (підтримка німецького фонду DAAD).

У цьому ж місяці британський режисер Томмі Лекс провів майстер-класи з документального театру для театральних студентів в Харкові, Києві та Львові (підтримка європейської програми «Тандем»).

Майже одночасно в вересні-жовтні були організовані майстер-класи з музичного театру від української співачки Мар'яни Садовської та німецького режисера Андре Ерлена для студентів театральних вузів Харкова, Львова, Києва і Дніпра. Андре Ерлен також показав у Харкові та Дніпрі свою моновиставу «Сценарій для неіснуючого, але, можливо, інструментального актора» (підтримка німецького фонду DAAD та Генерального консульства Німеччини в Дніпрі).

У березні п'єса директора й актора Театру на Жуках Дмитра Тернового «Деталізація», яка перемогла на престижному європейському конкурсі, була вперше опублікована в Україні. Український переклад, зроблений Світланою Тимченко, вийшов у світ в альманасі «Майдан. До і після », який зібрав драматургічні твори, тематично пов'язані з революцією Гідності.

У березні театр став одним з авторів відкритого звернення, в якому висунув ініціативу зближення з європейською театральною спільнотою. Звернення підписали понад 25 театрів і фестивалів з різних міст України.

У квітні-травні - перше велике закордонне турне. Жуки виступили в Кракові, Парижі, Мюнхені та Нюрнберзі з виставами «Ромео і Джульєтта» і Ex Nihil. У Парижі Ex Nihil показаний в рамках Днів української культури в театрі Бельвілль і в центрі МЕО, Théâtre national de Syldavie. У Мюнхені «Ромео і Джульєтта» і Ex Nihil показуються на запрошення культурного центру «Місто». Виступ в Нюрнберзі з виставою Ex Nihil відбувся на запрошення побратимського комітету «Нюрнберг-Харків» на сцені ArtiSchocken.

У травні стало відомо, що за виставу «Ромео і Джульєтта» театр нагороджений дипломом лауреата та дипломом «Оригінальна інтерпретація світової класики» міжнародного фестивалю «Схід-Захід», який проходив у Кракові.

У жовтні наш проєкт «Театральне вікно до Європи» вперше присвячений не драматичному театру, а оперному мистецтву. Майстер-класи для студентів оперних відділень в консерваторіях Харкова і Дніпра провів німецький режисер Крістіан Папке (проєкт підтриманий Генеральним консульством Німеччини в Дніпрі та Будинком Нюрнберга в Харкові).

У жовтні в Харкові перша частина соціокультурного проєкту «Між двох стільців», зробленого з мюнхенським культурним центром «Місто». В рамках проєкту на сцені Жуків кілька разів показана вистава «Неймовірна любов» німецького театру InterArt (проєкт був підтриманий німецьким фондом ЕVZ).

У листопаді нова п'єса співзасновника Жуків Дмитра Тернового «39, або Автобус Апокаліпсису» перемогла в літературному конкурсі «Кальміюс» в номінації «Драматургія».

У грудні театр бере участь у другій частині проєкту «Між двох стільців» і показує в Мюнхені спектакль за п'єсою Бомарше «Божевільний день».

Рік десятирічного ювілею став для Жуків ударним: театр випустив одну за одною три нових вистави.

У березні виходить «Amour de trois, або Три етюду з пістолетом», поставлений за мотивами відомих французьких п'єс 20-го століття. В основі вистави - «Дивний світ театру» Марселя Мітуа, «Приїжджий з Рангуна» Гі Абекассіс, і «Месьє Амількар, або Людина, яка платить» Жаміака Ів. Всі три мініатюри вирішені у своїх жанрах, але об'єднані спільною ідеєю, формою і розігруються одним акторським складом.

Уже в червні виходить ще одна прем'єра - «Туман» за романом Хуліо Кортасара «Іспит», про аргентинські події середини минулого століття, які перегукуються з сучасними українськими реаліями.

І в грудні виходить перша в Україні постановка п'єси Дмитра Тернового «Деталізація», яка була написана за рік до Майдану і багато в чому передбачила майбутні події.

Серед інших важливих подій року - перший великий набір в студію при Театрі на Жуках. Протягом жовтня - грудня студійці пройшли інтенсивний курс акторських тренінгів, який розробила режисер Театру на Жуках Ольга Тернова. Її тренінги засновані, перш за все, на роботі з увагою і побудовані на власних авторських напрацюваннях, що розвивають систему Станіславського включно з багатьма сучасними практиками різних європейських шкіл і систем.

16 грудня 2017 року театр на Жуках відзначає свій перший круглий ювілей - 10 років з моменту заснування, днем народження театру вважається показ першої вистави «Вибір» за п'єсою Г.Горіна «Забути Герострата».