Прем’єра «Деталізації» у Парижі повертає увагу французьких глядачів до подій в Україні – режисерка

Українська режисерка Ольга Тернова випустила ще одну виставу в Парижі разом із французькою театральною компанією En Details. 28 квітня на сцені театру «Піксель» відбулася прем’єра вистави «Репетиція минулого» за п’єсою Дмитра Тернового «Деталізація». Це одна з перших постановок сучасної української драматургії у Франціі.

Режисерка-постановниця зазначила, що відгуки глядачів після прем’єри підтверджують, що вистава влучила в ціль.

«Парижани, ділячись враженнями, говорили, що майже нічого не знають про українські події, оскільки зараз в центрі уваги європейських ЗМІ – інші країни, і що вистава збуджує у них цікавість до того, що відбувається в нашій країні. Французька постановка саме і була спрямована на те, щоб люди більше дізналися про те, що відбувалося в Україні зовсім нещодавно і відбувається зараз», – говорить О.Тернова.

За її словами, «Репетиція минулого» для неї – абсолютно новий досвід роботи.

«Вперше я робила дві вистави поспіль за однією п’єсою, одну в Україні, іншу – у Франції і тут потрібно було повністю абстрагуватися від української постановки. В результаті вийшли дві абсолютно різні, не схожі одна на одну вистави. У варіанті з En Details абсолютно інша сценографія, костюми, музичне оформлення, інше рішення образів, мізансцен, навіть кількість акторів і сцен. І тут, на відміну від вистави в Театрі на Жуках, ми дали у фіналі відео реальних подій Майдану, оскільки нашим завданням було емоційне занурення французького глядача в атмосферу, того, що відбулося», – зазначила О.Тернова.

Виставу поставлено у формі репетиції, коли між сценами виникають спонтанні імпровізовані діалоги між акторами. Вони обговорюють українські події, можуть ділитися останніми новинами про Україну. Цікаво те, що у виставі поряд з французькими акторами беруть участь дві українки, які відповідають на питання французів і діляться своїми переживаннями від пережитих подій або подій, що ще відбуваються.

Основна частина роботи над виставою тривала 15 днів.

«Актори близько півроку самостійно вчили текст, застільний період ми провели скайпом, але вся робота над постановкою фактично уклалася в 15 репетицій. Окрім цього, частину часу зайняли тренінги, які допомагали акторам поринути у мою систему роботи. Мовний бар’єр зник швидко, буквально за кілька днів ми вже розуміли одне одного з півслова. І в цілому, абсолютно не було відчуття якогось культурного бар’єру, який теоретично міг би бути між українцями та європейцями. У підсумку ми розлучилися зі взаємним бажанням продовжити співпрацю », – зазначила О.Тернова.

Після квітневої прем’єри покази вистави триватимуть і протягом червня. Раніше, в січні, О.Тернова випустила з En Details французьку версію вистави «Доротея», що з квітня по травень грається на сцені театру «Перехрестя».

Дмитро і Ольга Тернові – співзасновники харківського Театру на Жуках. П’єса «Деталізація» була написана за рік до подій на Майдані та багато в чому їх передбачила. У 2012 році її було визнано кращою на головному драматургічному конкурсі Східної Європи «Говорити про кордони. Життя в добу змін», що відкрило їй двері до іноземного глядача. Виставу перекладено німецькою, польською, французькою мовами, видано і поставлено в Україні, Австрії, Німеччині, Франції. В Україні п’єса «Деталізація» вперше поставлена Жуками у грудні 2017 року.

Детальніше про подію – на сайті культурно-інформаційного центру Посольства України у Франції.