У Харкові виходить вистава за романом аргентинського письменника Хуліо Кортасара
У харківському Театрі на Жуках виходить прем’єра вистави «Туман» за романом Хуліо Кортасара «Іспит».
«Іспит» – один із перших романів Кортасара, побудований, на відміну від більшості його творів, на аргентинському матеріалі. «Іспит» написаний у середині 40-х років в Буенос-Айресі після військового перевороту в Аргентині, очоленого генералом Пероном. Молодий письменник, що викладав тоді французьку літературу в одному із університетів, брав участь у антіпероністських маніфестаціях. Через цензуру його книга не могла бути опублікована й тоді її прочитали лише найближчі друзі письменника.
Пізніше, переїхавши до Парижа, Кортасар подав роман на один із літературних конкурсів, проте спроба не була успішною, і письменник вирішив більше нікому не показувати цей текст. Лише наприкінці життя Кортасар, що на той час був тяжко хворим, знову повертається до «Іспиту», але роман був опублікований лише в 1985 році, через рік після смерті письменника.
«Доля роману сама по собі дуже незвичайна, адже він фактично став романом довжиною в ціле життя. Хуліо Кортасар – один із наших улюблених авторів, а “Іспит” – один із найулюбленіших його творів, але ми до певного часу навіть не думали про його втілення на сцені», – зазначила режисерка театру Ольга Тернова, що інсценувала текст і створила постановку вистави.
«Однак, – зауважила вона, – події, що почалися в Україні три роки тому, породили стійкі асоціації з цим кортасарівським текстом. Вони були настільки сильними, що важко було від них звільнитися, “Іспит” згадувався постійно, тоді й виникла ідея написати інсценування. Ми повсякчас то підступалися до цієї роботи, то з різних причин відкладали її, але за цей час вона не втратила для нас своєї актуальності. Не знаю, на щастя чи на жаль. Ця вистава – свого роду естетичне переживання того, що з нами відбувається сьогодні, цього божевільного життя, в якому, незважаючи ні на що, вистачає і краси, і любові, і творчості. Єдине, чого нам часом бракує, – усвідомленого ставлення до подій і власних переживань. Ця вистава – для тих, хто любить кортасарівські тексти, цінує гарну музику, вірші, творчо мислить. Це все – людські потреби, які не може зруйнувати жодна війна. І ось це важливо для мене, і про це хочеться поговорити із глядачем», – зазначає режисерка.
Хронологічні межі роману охоплюють всього дві доби з життя головних героїв – п’ятьох друзів: Клари, Хуана, Андреса, Стелли й Репортера, що блукають містом напередодні вирішального університетського іспиту. Як завжди у Кортасара, реальний і фантасмагоричний світи тісно переплітаються в тексті, і однією із провідних обставин книги стає дивний туман незрозумілого походження, що поступово огортає місто.
Прем’єрні покази вистави заплановані на 10, 11, 13 і 14 червня.