Нова п’єса Дмитра Тернового перемогла на літературному конкурсі «Кальміюс»

 П’єса Дмитра Тернового «39, або Автобус Апокаліпсису» визнана кращим твором в номінації «доросла драматургія» на літературному конкурсі «Кальміюс».

Східно-український літературно-художній конкурс «Кальміюс» в цьому році проводився вперше, на нього надійшло понад 2000 творів українською мовою, 227 конкурсантів були відібрані до участі в фіналі.  11-12 листопада в Краматорську були підбиті підсумки конкурсу, і відбулося нагородження переможців в семи номінаціях (доросла і дитяча поезія, проза, драматургія, а також публіцистика).

У п’єсі «39, або Автобус Апокаліпсису» відтворюється атмосфера міста, що живе в двох кроках від війни, де спроби людей «сховатися» за звичні справи, постійно руйнуються погрозами ззовні.  Вся дія відбувається в міському автобусі, що в якийсь момент перестає бути «звичайним»: він більше не робить зупинок, їде все швидше й швидше, а його пасажири не можуть достукатися до водія.  Зрештою, нікому вже неясно, де і коли автобус зупиниться і що чекає всіх в кінці цього божевільного маршруту.

«П’єса була закінчена на початку 2015 року, вона повністю побудована на харківському матеріалі, там багато відомих подій, назв.  Розмови пасажирів автобуса нерідко списані «з натури».  Дуже символічно, що п’єса визнана кращою саме на «Кальміюс», в прифронтовому Краматорську», – зазначив Дмитро Терновий.

У п’єсі 41 персонаж, однак, вважає автор, «в театрі реально все. І поставити її, звичайно, можна набагато меншою кількістю акторів».

Конкурс «Кальміюс» був задуманий як культурний інструмент деокупаціЇ Донбасу.  Фінал конкурсу перетворився в дводенний літературно-мистецький фестиваль за участю культурних діячів з різних областей України, в рамках якого проходили спектаклі, майстер-класи, презентації, книжкові виставки, концерти.  Очікується, що найближчим часом буде видано альманах «Кальміюс» з двох частин, куди увійдуть всі твори, які перемогли на конкурсі, планується серія презентацій альманаху.

Дмитро Терновий – драматург, співзасновник і актор Театру на Жуках, куратор освітнього проєкту «Театральне вікно до Європи».  «Кальміюс» – другий великий конкурс, який він виграє як драматург.  У 2012 році вийшла його п’єса «Деталізація», в якій були передбачені події Майдану, перемогла на головному драматургічному конкурсі Східної Європи «Говорити про кордони.  Життя в епоху змін», видана і поставлена в Німеччині та Австрії, переведена на німецький, польський, французький мови.  Ще одна п’єса драматурга – «Блазні» кілька років гралась в репертуарі Театру на Жуках.