Театри з різних міст України висунули ініціативу щодо зближення з європейською театральною спільнотою

Представники театрів з різних міст України підписали спільне звернення з ініціативою, спрямованою на зближення з європейською театральною спільнотою.

У зверненні заохочується ідея проведення в Україні фестивалю нового унікального формату Ukrainian Theatre Showcase за участю європейських критиків і кураторів міжнародних театральних форумів.  Такий фестиваль пройшов в грудні минулого року в Києві під патронатом Європейської Театральної конвенції (European Theatre Convention, ETC), його програма була сформована, головним чином, з вистав столичних театрів, проте, як зазначається в зверненні, «відбору вистав на Ukrainian Theatre Showcase фактично не було».

Підписанти, звертаючись до організаторів форуму, пропонують зробити такий фестиваль щорічним, оскільки бачать в ньому реальний інструмент зближення української та європейської театральних культур і вірять, що він допоможе подолати сильну локалізацію театрального простору всередині України.

Автори документа закликають ETC зробити Ukrainian Theatre Showcase «пріоритетним проєктом на українському напрямку діяльності цієї організації» і проводити його щороку, по черзі в столиці та в одному з регіонів, сформувавши «зрозумілі і прозорі принципи відбору вистав» з опорою на позицію провідних театральних критиків і експертів.  Вони також пропонують українській спільноті розглянути ідею створення на базі Ukrainian Theatre Showcase єдиної національної театральної премії, якої досі немає в Україні.

У процесі організації найближчих шоукейсів, вважають вони, могли б працювати пліч-о-пліч європейські та українські театральні фахівці, що послужило б появі в Україні нової генерації театральних менеджерів.

Один з найближчих фестивалів вони пропонують провести в Харкові, «найважливішому театральному центрі країни», де знаходяться шість державних і близько сорока альтернативних театрів, два профільних державних навчальних заклади і кілька приватних акторських шкіл.

Поява такого щорічного фестивалю під патронатом ETC дозволила б включити український театр в європейський контекст, вважають підписанти.  «Ukrainian Theatre Showcase може стати не тільки ефективним механізмом відбору найцікавіших українських колективів, які гідно представляли б Україну в Європі, він може стати головним українським фестивалем-конкурсом, аналогів якому сьогодні в Україні немає, з позаконкурсноїю участю відомих європейських вистав, високою планкою якості та високим рівнем довіри, подією, яке може докорінно і якісно змінити театральний процес в Україні та сприятиме стрімкому культурному зближенню України та Європи », – йдеться в документі.

Автори вважають, що увагу ETC до українського театрального процесу «не повинна припинятися, оскільки культурне співробітництво України та Європи не менш важливе, ніж економічне або політичне».

Звернення вже підписали представники 25 театрів і фестивалів з Харкова, Дніпра, Одеси, Львова, Миколаєва, Луцька, Прилук, в тому числі державних, таких як Харківський театр для дітей та юнацтва, Харківський державний академічний театр ляльок, Харківський державний академічний театр ім. Т.Шевченка.