П’єса Дмитра Тернового «Деталізація» вперше опублікована в Україні
У Києві побачив світ перший збірник сучасної української драматургії «Майдан. До і після» з п’єсами, тематично пов’язаними з революцією Гідності.
У збірку, підготовлену драматургічним відділом національного центру Леся Курбаса, включено дев’ять п’єс, які хронологічно згруповані в розділи «Предтеча», «Майдан» і «Війна». П’єса «Деталізація» увійшла в розділ «Предтеча», оскільки була написана до революційних подій, але багато в чому їх передбачила.
17 і 18 лютого в Києві, в дворічну річницю трагічних подій, відбулися презентації антології для ЗМІ та театральної публіки.
Керівниця драматургічного відділу центру Леся Курбаса Неда Неждана, представляючи книгу, сказала, що видання вийшло завдяки фінансовій допомозі Українського Конгресового Комітету Америки, оскільки в Україні сьогодні немає ніяких програм з підтримки сучасної української драми. «Сьогоднішні драматурги в Україні існують в ролі опозиції, волонтерів та альтернативи. Якщо порівняти українську ситуацію з тим, як підтримується сучасна драма в європейських країнах, в тій же Росії, це небо і земля», – сказала вона.
Говорячи про збірку, Н.Неждана підкреслила, що в неї увійшли п’єси різних жанрів, різних поколінь і різної проблематики врозріз поширеній думці про те, що про Майдан можна говорити тільки на мові документального театру. В цілому, сказала вона, сучасний український театр ставить про Майдані «надзвичайно мало», вважаючи за краще розважати публіку. За її словами це «зрада» і по відношенню до глядача, і по відношенню до суті театру, який, серед іншого, повинен виконувати функцію «художньої терапії для суспільства».
Голова гільдії драматургів України Ярослав Верещак, представляючи твори збірки, кілька разів акцентував увагу на п’єсі «Деталізація» Д.Тернового. «Мені здається це одна з найбільш експериментальних і одна з найбільш цікавих п’єс нашої драматургічної сучасності. Те, що про неї ми нічого не знаємо з преси, те, що вона не має ніякого театрознавчого аналізу, свідчить про те, що разом з нашим театром успішно померла і наша театральна критика. Я б дуже хотів, щоб ця п’єса була поставлена саме в Києві, в цьому сонному, спокійному, міщанському місті», – сказав він.
Автори п’єс, які увійшли до антології «Майдан. До і після», надрукованій видавництвом« Світ знань», – Ярослав Верещак, Олександр Вітер, Олег Миколайчук-Низовець, Надія Марчук, Неда Неждана, Надія Симчич, Ксенія Скорик, Дмитро Терновий. Деякі з п’єс до публікації в Україні стали переможцями престижних конкурсів, опубліковані і поставлені в інших країнах. «Деталізація», написана в 2012 році співзасновником і актором харківського Театру на Жуках Дмитром Терновим російською мовою, вперше опублікована в українському перекладі (виконаний актрисою театру Світланою Тимченко). Раніше цей твір публікувалося тільки на німецькій мові в Австрії та Німеччині (переклад Лідії Нагель). П’єса за підсумками 2012 року перемогла на головному драматургічному конкурсі Східної Європи «Говорити про кордони. Життя в епоху змін». У 2014 році була поставлена в Баденському державному театрі в Карлсруе. Перекладена також на польську мову, зараз готується її переклад на французьку.