У столиці Австрії відбулася презентація п’єси українського драматурга Дмитра Тернового

У Відні відбулася презентація п’єси «Деталізація» Дмитра Тернового, з якою він переміг у щорічному конкурсі драматургів «Говорити про кордони», організованому державними та недержавними установами Австрії.

Знайомство з п’єсою та нагородження переможця відбулися 16 травня в камерному театрі Garage X.

Великий фрагмент твору, адаптований спеціально для цього вечора, прочитали кілька австрійських акторів театру і кіно: Karin Lischka, Till Firit, Toni Slama.

«Атмосфера вечора була дуже теплою: невеликий, затишний театр в центрі Відня, заповнений глядачами, прекрасна читка п’єси, ніякої помпезності, – за все це величезне спасибі організаторам, автору конкурсу Крістіану Папці і представникам австрійського міністерства закордонних справ, яке підтримало його ідею», – зазначив Д.Терновий.

Він зізнався, що раніше не стикався з таким театральним жанром, як акторська читка драматургії на глядача.

«Чесно кажучи, не думав, що це може бути настільки цікаво. Повинен сказати, для презентації підібрали дійсно прекрасних і дуже відомих в Австрії акторів. Toni Slama недавно був відзначений щорічною національною премією за кращу чоловічу роль, Karin Lischka зіграла центральні ролі в десятках фільмів і вистав; активно знімається в кіно і затребуваний декількома театрами Відня і Till Firit », – повідомив Д. Терновий.

Він також зазначив, що «судячи з усього, виконується дуже якісний переклад п’єси». Його робить Lydia Nagel, викладач слов’янської лінгвістики в університеті Відня і перекладач сучасної прози та драматургії з різних слов’янських мов на німецьку. «Суджу про якість перекладу по тому, як жваво й адекватно аудиторія реагувала на зачитаний акторами текст», – зазначив драматург.

До кінця поточного року п’єса буде видана окремою книгою накладом 11 тис. примірників, які розійдуться по найважливішим театральним і літературним установам німецькомовних країн Європи: Австрії, Німеччини, Швейцарії. У майбутньому театральному сезоні «Деталізація» також повинна бути поставлена ​​на сцені державного театру в місті Карлсруе (Німеччина). Поки не відбудуться ці події, за умовами конкурсу, діють певні обмеження у авторських правах: п’єса не може бути надрукована або поставлена ​​в інших країнах.

«Говорити про кордон» – театрально-літературний проект, ідею якого для держав Східної Європи запропонував у 2004 році австрійський режисер Крістіан Папці. Щороку конкурс проходить у новій країні: до України він проводився у Македонії, Сербії, Хорватії, Боснії і Герцеговині, Албанії, Болгарії, Румунії. Організатором проекту виступає Австрійське федеральне міністерство з європейських та міжнародних справ за підтримки ряду неурядових структур Австрії та країн-учасниць конкурсу. П’єса «Деталізація» серед більш ніж 50-ти поданих на конкурс-2012 творів була названа кращою одностайно всіма членами міжнародного журі, вердикт якого був оприлюднений наприкінці лютого поточного року.

Дмитро Терновий (Dmytro Ternovyi) вперше спробував свої сили в драматургії ще у студентські роки (закінчив філфак Харківського національного університету ім. Каразіна), багато років працював журналістом, співпрацюючи з провідними національними ЗМІ України. У 2006 році разом зі своєю дружиною, поетом і режисером, Ольгою Терновою створив Театр на Жуках, в якому є також продюсером і актором. У 2010 році повернувся до драматургії і за останній час написав ряд п’єс і інсценівок, частина яких увійшли в репертуар Театру на Жуках.